I april höll Jonas Jakobson, grundare av Nordic Equities, en välbesökt presentation i Zürich för kapitalförvaltare och banker på temat ”Why the Nordic markets outperformed Europe the last 20 years”. Vi belyste orsakerna bakom den starka nordiska börsutvecklingen under de senaste 5, 10, 15 och 20 åren – en utveckling som drivits av strukturella styrkor snarare än kortsiktiga trender, och som tydligt överträffat Europas marknader i stort.
I presentationen visade Jonas Jakobson hur dessa förhållanden påverkat aktiemarknaden. Vår prisbelönta fond Nordic Equities Strategy illustrerar hur man kan få exponering mot just dessa framgångsrika nordiska bolag, som ofta kännetecknas av hög lönsamhet, låg skuldsättning och en ovanligt stark innovationsförmåga.
Jonas Jakobson presenterade även vår syn på framtidens globala tillväxtbolag under rubriken “The Sixth Way – Global Historical Growth Steps”. Här lyfte han fram vår globalfond Nordic Equities Global Stars, som under 2024 var en av de främsta globalfonderna i sin kategori – med ett tydligt fokus på kvalitetsbolag med långsiktig innovationskraft. Intresset för vår långsiktiga och selektiva strategi var stort, både för norden och globalt
Fondens utveckling är i SEK och redovisas efter utdelningar och avgifter. Hänsyn ej tagen till inflation. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonden kan både öka och minska i värde och det finns ingen garanti att en investerare får tillbaka det insatta beloppet.
Faktablad samt informationsbroschyr finns att tillgå på förfrågan eller på www.nordeq.se.
Det åligger var och en som är intresserad av att investera i Nordic Equities fonder att tillse att investeringen sker i enlighet med gällande lagar och andra regleringar. Utländsk lag kan innebära att en investering inte får göras i fonderna. Andelarna i våra fonder har inte registrerats, och kommer inte att registreras i enlighet med värdepapperslagstiftning i USA eller Kanada. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. De pengar som placeras i fonden kan både öka och minska i värde och det finns ingen garanti att en investerare får tillbaka det insatta beloppet. Detta gäller även vid en i övrigt positiv utveckling på de finansiella marknaderna. Risknivån kan variera under ett enskilt år. För mer information om risker, avgifter och annan information hänvisas ni till fondernas faktablad och informationsbroschyrer vilka kan hämtas under “våra fonder”. Senaste årsberättelsen, och i förekommande fall halvårsberättelse kan beställas kostnadsfritt från Nordic Equities Kapitalförvaltning AB. Det ankommer på var och en som önskar förvärva andelar att göra sin egen bedömning av en investering i våra fonder och de risker som är förknippade därmed. Tvist eller anspråk rörande fonderna eller fondbolaget skall avgöras enligt svensk lag ochexklusivt av svensk domstol.